Edukacja zdrowotna w przedszkolu

Pakiety materiałów (karty pokazowe, karty pracy oraz gry i zabawy) związane ze zdrowiem fizycznym i psychicznym oraz znajomością ciała. 

 

 


Edukacja zdrowotna w przedszkolu

 

Odpowiednie postawy wobec własnego zdrowia powinny być kształtowane u dzieci od wczesnego dzieciństwa. Wiek dziecięcy jest najbardziej podatny na wpływy wychowawcze, kształtowanie się nawyków niezbędnych dla zdrowia, sprawności fizycznej i zdolności motorycznych. Okres przedszkolny jest więc właściwym momentem na zaszczepienie prawidłowych postaw wobec zdrowia, ponieważ wtedy dziecko cechuje chęć samodzielności przy myciu, jedzeniu czy ubieraniu się. Dziecko przebywające w przedszkolu wiele godzin, zdobywa podstawowe informacje i umiejętności niezbędne do wzmacniania zdrowia w sposób naturalny, w powiązaniu z zabawą (w tym zabawą na świeżym powietrzu), posiłkami, zabiegami higienicznymi i wypoczynkiem. Wszelkie działania prozdrowotne należy oprzeć na naturalnych skłonnościach dziecka do naśladownictwa. 

 

Zdrowe nawyki, czyli cele edukacji zdrowotnej

 

Dzięki atrakcyjnym kartom pokazowym związanym z owocami i warzywami dzieci nauczą się je rozpoznawać i poprawnie nazywać. Karty pracy związane z higieną jamy ustnej uświadomią je, jakie produkty szkodzą zębom, a co za tym idzie - jakich produktów unikać w diecie. Znajomość piramidy zdrowia wpłynie na ich wiedzę dotyczącą produktów, które mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Dzięki edukacji zdrowotnej z zakresu żywienia dziecko ma szansę przezwyciężyć niechęć do nieznanych potraw. 

Kolejnym aspektem dbałości o zdrowie jest wyrobienie prawidłowych nawyków higienicznych, w tym higienicznego trybu życia: mycia rąk przed posiłkami, dbania o czystość zębów, o wywietrzenie pomieszczeń czy czystość zabawek.

Istotne jest również wdrażanie do pobytu na świeżym powietrzu niezależnie od warunków pogodowych, w tym: unikanie jeżdżenia samochodem na rzecz spacerów i wycieczek rowerowych, ubieranie się odpowiednio do warunków atmosferycznych oraz wyrabianie umiejętności przeciwdziałania marznięciu (rozcieranie rąk, tupanie) i przegrzaniu (zabawy w cieniu drzew, zaspokajanie pragnienia).

Celem edukacji zdrowotnej jest również dostrzeganie roli lekarza w dbaniu o zdrowie ludzi, przezwyciężanie lęku przed wizytą u pediatry czy stomatologa, rozumienie konieczności przyjmowania lekarstw i zastrzyków  w czasie choroby oraz stosowania szczepień ochronnych czy poznanie przyczyn niektórych chorób i możliwości chronienia się przed nimi.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl