Kolorowanki

Zestawy kolorowanek podzielonych tematycznie rozwijających nie tylko motorykę małą, ale także logiczne myślenie, kreatywność, wiedzę i zainteresowania dzieci.

Rozwój dziecka poprzez kolorowanie

Dziecko poprzez kolorowanki i regularne korzystanie z kredek uczy się panowania nad koordynacją wzrokowo-ruchową oraz doskonali prawidłowe utrzymanie narzędzia pisarskiego. Nabycie tych umiejętności pomoże dziecku w przyszłości, gdy w przedszkolu spotka się z nauką rysowania kształtów i pisania liter.

Kolorowanie ma również wpływ na rozwój wyobraźni dziecka. Posługiwanie się różnego rodzaju kredkami o różnych efektach plastycznych oddziałuje na kreatywność i zdolność do nieszablonowego myślenia.

Poza rozwojem umiejętności motorycznych oraz oddziaływaniem na kreatywność, kolorowanki wpływają również na umiejętność skupiania uwagi na jednej czynności przez dłuższy czas oraz wyciszenia się i rozładowania emocji.

Jak zacząć przygodę z kolorowaniem?

Dzieciom rozpoczynającym swoją przygodę z kolorowankami dobrze jest proponować obrazki proste, nieskomplikowane, zawierające duże elementy, których wzory będą zgodne z ich zainteresowaniami. Pozwól dziecku w dowolny sposób pokolorować obrazek, nawet jeśli dobrane kolory nie będą zgodne z otaczającą nas rzeczywistością. Swoboda twórcza przyczyni się do zainteresowania kolorowaniem, a to wpłynie na rozwój umiejętności dziecka.

Dobrze jest również zadbać o zróżnicowane wzory kolorowanek tak, aby odpowiadały zainteresowaniom dziecka. Atrakcyjność obrazków jest bardzo ważna, ponieważ początkowo dzieci nie potrafią dłużej skupić się na jednym zadaniu. Ciekawe kolorowanki z elementem kodowania są ciekawą alternatywą dla zwykłych kolorowanek, bo choć narzucają użycie odpowiednich kolorów, to stanowią dla dzieci zagadkę w wyglądzie obrazka do samego końca jego kolorowania. Kolorowanki z literkami świetnie sprawdzą się do poznawania i utrwalania wyglądu liter drukowanych.