Karty pokazowe

Karty pokazowe są to pakiety pomocy o określonej tematyce. Są niezbędnym elementem w codziennej pracy nauczycielki przedszkola, ale również świetnie sprawdzą się podczas nauczania domowego. Są ciekawe graficznie i kolorowe, przez co przykuwają uwagę dzieci.

Po co karty pokazowe?

Najlepszym sposobem na pokazanie dzieciom świata jest obserwacja bezpośrednia. Warunki niestety nie zawsze sprzyjają bezpośredniemu doświadczaniu, np. obserwacji tęczy, obejrzeniu samolotu (gdy w pobliżu nie ma lotniska) czy wyglądu wszystkich instrumentów. Tutaj z pomocą przychodzą ciekawe graficznie karty pokazowe. Pozwalają one poznać zjawiska i przedmioty, których dziecko może później szukać w otoczeniu. Rozwijają wiedzę, spostrzegawczość, pamięć i słownik czynny dzieci.

Karty pokazowe w przedszkolu

Bardzo ważne jest, aby tablice demonstracyjne były proste, przejrzyste i przemyślane, aby nie doprowadzić do przebodźcowania dzieci. Jednocześnie muszą być atrakcyjne, aby przyciągnęły i zatrzymały ich uwagę. Część kart pokazowych na rynku jest dużych, przez co często nie mieszczą się na tablicach w salach przedszkolnych, a elementy na nich nie są do końca widoczne. Najlepiej sprawdzają się karty w formacie A4. Są poręczne, łatwe do przechowywania i zajmują niewiele miejsca na tablicy. Poza tym zawsze można je zdjąć i dać dziecku do ręki, co niemożliwe jest przy dużych formatach.